Intézményünk Magyarországon elsőként Hallássérültek Kisegítő Iskolája néven 1971-ben nyitotta meg kapuit 100 férőhellyel. Ekkor fő célja az értelmi fogyatékos, halmozottan sérült siket tanulók hátrányának csökkentése, valamint társadalmi integrációjának elősegítése.
A nyolcvanas évek közepétől a gyógypedagógia átszerveződése miatt tanulóink létszáma csökkent. 1988. szeptemberétől az intézet profilja kibővült az ép értelmű beszélt és/vagy az olvasott-írott nyelv zavarával küszködő tanulók nevelő-oktató munkájával. Jelenleg ez a tagozat előkészítő osztálytól nyolcadik osztályig felmenő rendszerben tudja ellátni a rászorult gyermekek pedagógiai, gyógypedagógiai, egészségügyi habilitációját, illetve rehabilitációját. Célként fogalmazódik meg a beszédfogyatékos gyermekek mielőbbi visszaintegrálása a lakóhelyük szerinti általános iskolába.
1998 szeptemberétől intézetünkben folyik a halmozottan sérült tanulók (hallássérült értelmileg akadályozottak, középsúlyos értelmi sérültek) nevelése-oktatása, pedagógiai, és egészségügyi célú habilitációs és rehabilitációs ellátása. 1998/99-es tanévtől a gyermekvédelmi szakellátás keretében az átmeneti és a tartósan nevelésbe vett fogyatékos gyermekek gyermekotthoni ellátását is felvállalta iskolánk. A beszédjavítóban a felső tagozat a 2004/2005-ös tanévtől kezdődően felmenő rendszerben került kialakításra.
- szeptember 1-jétől fejlesztő iskolai oktatási feladatokat is ellátunk.
Olyan intézmény vagyunk, ahol az oldott és nyugodt légkör az uralkodó, amelyben a gyermek és a felnőtt egyaránt jól érzi magát. E légkör a kölcsönös bizalom, az elfogadás, a gyermeki és az egyéni sajátosságok figyelembevételével, az egységes és következetes egymásra épülő pedagógiai munkán nyugszik.